Археологи розкопали на Черкащині унікальні технологічні печі Трипільської культури

Археологи розкопали на Черкащині унікальні технологічні печі Трипільської культури
30 Вересня 2013

Українські археологи в Черкаській області під час розкопок найбільшого поселення Трипільської культури в Європі біля села Тальянки знайшли три унікальні печі. Відкриття тішить всіх: і археологів, і істориків, і гончарів - адже до цього ніхто не знаходив печей епохи енеоліту, та ще й у такому гарному стані, повідомляє "Взгяд".

"На жаль, Україна вже 20 років не фінансує розкопок Трипільської культури. Розкопки проводимо здебільшого за кошти іноземних меценатів. Вже три роки до нас приїжджають німецькі геофізики", - розповів директор Державного історико-культурного заповідника "Трипільська культура"Владислав Чабанюк.

Їдуть німці за свої гроші і зі своїм обладнанням. Як стверджують вони самі, заради того, щоб давніми знахідками милувався весь світ.

Чабанюк зазначив, що завдяки німецькій геозйомці вдалося знайти два будинки і три печі. "Притому, що площа давнього поселення - близько 450 гектарів, так просто пічку або житло не знайдеш. Спасибі технологічному прогресу: до цього знаходили тільки великі об'єкти, а ось тепер можна розрізнити і ті, що дрібніші",- сказав він.

За 120 років розкопок технологічних печей у стародавньому поселенні не знаходили. Зате тепер історики можуть детально ознайомитися з гончарними технологіями трипільців. У таких печах виготовляли посуд - кухонний, столовий та ритуальний, - а потім вже розписували орнаментами.

"Конструкція у старих печей унікальна. Навіть сьогоднішні гончарі здивувалися: трипільські печі, виявляється, набагато практичніші і більш технологічні, ніж сучасні печі і тим паче ті, які з'явилися вже за часів Київської Русі",- сказав він.

Самі печі мають розміри 2 на 2 метри. Вони трикамерні, з продувами, зроблені з глини і битої кераміки для більшої міцності. У них виготовляли саме той посуд, який зараз зберігається в музеях. Одну з печей Чабанюк планує перевезти в музей Трипільської культури у селі Легедзине, поруч із Тальянками. Піч виріжуть разом з землею і доставлять в музей за допомогою крана. Щоправда, там ще не визначилися, де її поставити. Ще одну піч повністю законсервують, а третю візьмуть на вивчення в Інститут археології.

"Наступного року плануємо запросити майстрів і гончарів на консультацію, спробуємо запустити піч у музеї, - ділиться планами археолог. - Якщо запустимо - запрошуємо туристів виготовляти посуд за стародавніми рецептами".

Нагадаємо, що у 2010 році київські археологи розкопали в селі Легедзиному Тальнівського району на Черкащині 30 готських поховань. Тоді археологи виявили унікальні знахідки, які підтверджують запровадження християнства в готів.

newsru.ua