РУЙНУЄТЬСЯ ПАМ’ЯТКА, А ВЛАДА – БЕЗДІЯЛЬНА

РУЙНУЄТЬСЯ ПАМ’ЯТКА, А ВЛАДА – БЕЗДІЯЛЬНА
28 Квітня 2013
Нестримно спливають століття… Війни, зміни державних кордонів, релігійний фанатизм не сприяли збереженню пам’яток історії і культури. Руйнівні й антигуманні тенденції в XX столітті набули міці природних лих. Необхідність захисту історико-культурного надбання відбилася у міждержавних угодах. Так, у 1972 році Генеральна конференція ЮНЕСКО оприлюднила прийняту «Конвенцію про охорону всесвітнього культурного і природного надбання». Реєстри пам’яток архітектури існують в різних країнах, в Україні у тому числі, зокрема і в нашому містечку Коломиї.
Загалом у Коломиї та Коломийському районі на обліку перебувають понад 90 пам’яток архітектури. За статусом архітектурні пам’ятки поділяють на: місцевого, національного та міжнародного значення, а також є й невиявлені, але гідні статусу пам’ятки. Три перші категорії підлягають обліку і державній охороні.

Завжди слід пам’ятати, що вони залишені нам творцями минулих епох і становлять вагому частину багатої культурної спадщини Коломиї. Саме вони – свідки життя народу і розвитку його національної культури – відіграють важливу роль у пізнанні історії, вихованні почуття патріотизму і відданості своїй землі. Та про який патріотизм можна говорити, якщо в Коломиї більшість з цих об’єктів потребують часткового або капітального ремонту. До прикладу, однією з пам’яток архітектури місцевого значення є Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського, заснований 1926 року.

IMG_7729.JPG

Зазначимо, що роботами щодо оформлення інтер’єрів тоді керував польський художник Дачинський. Ліпнину та скульптурні композиції виконав скульптор Лущевський. Він також є автором скульптурної композиції на атику правого крила музейної будівлі, яка наразі руйнується і може будь-якої миті впасти.

Що означають ці прекрасні постаті? Плуг у руках селянина-воїна уособлює розвиток рільництва, ремесел та промислу, а меч символізує готовність до оборони батьківської землі. Жіноча постать з факелом в одній руці та книжкою в іншій – символізує берегиню домашнього вогнища та просвітництва. Додамо, що ковальські роботи виконав Альбін Блонський.

Саме про ці шедеври і хотілося, щоб знали всі коломийці, гості міста та представники влади, адже на кого впаде цей витвір мистецтва – невідомо… Відомо лише те, що скульптури розташовані на висоті приблизно 23 метри, висота кожної – приблизно 3 метри, то можете собі уявити, яким буде кут падіння і які можуть бути наслідки. І стрічки червоного кольору, які встановили працівники музею, навряд чи допоможуть як пішоходам, так і водіям, які проїжджатимуть тієї хвилини попри музей.

IMG_7740.JPG

«Ми звертаємося до різних владних структур області, району та міста ще з грудня місяця минулого року, пояснюємо, що скульптури, які є окрасою музею, цьогоріч зазнали катастрофічного руйнування і вже майже не підлягають реставрації та ремонту. Щодо фінансування, то ми не отримуємо коштів від влади на утримання самої будівлі. Це все ми робимо за рахунок коштів, зароблених на відвідуванні музею. Торік у музеї побували туристи з 70 країн світу, на рік це майже 300 000 осіб. Якщо ми говоримо про писанкову Коломию, то вона є скоріше небезпечною, аніж туристичною. Цю проблему потрібно вирішити негайно, адже ці аварійні скульптури становлять загрозу життю людей», – зазначила директор музею Ярослава Ткачук.

IMG_7750.JPG

До музею запрошували вже спеціалістів зі Львова та Івано-Франківська, щоб провести обстеження. Тож лише на протиаварійні заходи треба віднайти 272 000 грн. Музей таких коштів не має. На жаль, склалася така ситуація, що окрім паперової тяганини нічого так і не робиться. А поки збиратимуть відповідні документи в управліннях, хтось може загинути. Варто зазначити, що й самі скульптури є надзвичайно вартісними для міста, і їх хотілося б теж зберегти. Це можливо завдяки новітнім технологіям, проте потрібні чималі кошти. Руйнується пам’ятка архітектури місцевого значення, за крок від статусу національної, а влада міста жодним чином не реагує. Байдужість і недбалість проявилася у представників влади вже давненько, адже хто як не влада сама і руйнує ці пам’ятки. У кабінетах мера, секретаря та окремих заступників встановлені металопластикові вікна. А дерев’яні вікна, на які зараз переходять всі цивілізовані та розвинені країни, просто викинули, а це вже порушення чинного законодавства. То хто ж тоді подбає про стан нашого міста, про кожну будівлю, як про свою особисту? І чому від бездіяльності влади мають страждати мешканці чи гості міста? У Коломиї є безліч проблемних питань, які стануть перешкодою для того, щоб назвати місто туристично-привабливим. Нашими тротуарами неможливо ходити, їх просто нема, ще й з будівель може щось добряче впасти на голову, взимку – це бурульки, а в теплі місяці – цегла, штукатурка і скульптури…

IMG_7742.JPG

Чи в XXI столітті люди заслуговують на такі умови, які створює їм «правління» нинішньої влади? Звичайно, ні! Шановні представники влади, ви насамперед є слугами народу і не забувайте з честю і гідністю виконувати свою місію.

Джерело:  Олександра Щербакова