Монополізація банківської сфери призводить до втрати здорової конкуренції - економіст

Монополізація банківської сфери призводить до втрати здорової конкуренції - економіст
29 Квітня 2013

Фінансові установи в Україні не фінансують тих, хто є найбільш конкурентоспроможним, у них нерівний, неринковий доступ до джерел фінансування і різна ризикованість поведінки. Про це пише президент Центру ринкових реформВолодимир Лановий.

Понад те, значна частина операцій банків не могла би бути прибутковою в ринкових умовах. Наприклад, державні й наближені до влади фінустанови, які в останні три роки кредитували будівництво мостів через Дніпро, авіатерміналів, стадіонів та інших об’єктів, за жодних обставин не повернули б видані кредити.

Крім того, в українських умовах функціонування банківського сектору відсотки за позиками отримуються не в результаті кропіткого відбору банкірами ефективних об’єктів, а внаслідок їх пристосування до місць штучного утворення тих чи інших доходів.

"Банківський сектор України є адміністративно-сегментованим (потрапляння до тієї чи іншої групи без сприяння влади – нездійсненна мрія); суворо поділеним за джерелами одержання ресурсів для кредитування; спрямованим на передачу грошей на суб’єктивні потреби, що не мають нічого спільного з розвитком економіки, але сприяють збагаченню чиновників та їхніх партнерів-олігархів; орієнтованим на отримання грошових потоків неринкового, негосподарського, непідприємницького, часто вельми сумнівного походження, наприклад, привілейованих урядових та центробанківських пільгових позик, монопольних надприбутків тощо; налаштованим на здійснення грабіжницького, у багатьох випадках кабального кредитування, яке не має нічого спільного з наданням суспільно необхідних послуг", – вважає Лановий.

За його словами, фактично банківський сектор сьогодні не підтримує економіку, а, навпаки, лише висмоктує з неї ресурси, таким чином допомагаючи одержати надприбутки обмеженому колу обраних.

Раніше директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто зазначив, що в Україні відбувається формування гібридної моделі суспільства - ринково-соціалістичного неофеодалізму.

На думку соціолога, люди, що мають доступ до важелів управління, можуть усувати і обмежувати конкуренцію, що призводить до нівеляції вільного змагання, як в економічній, так і в політичному житті.

Джерело:  NEWSru.ua


    25 Вересня

    24 Вересня