На Прикарпатті тільки сім громад не отримують дотації з Держбюджету

На Прикарпатті тільки сім громад не отримують дотації з Держбюджету
16 Березня 2021
Прикарпаття було і залишається дотаційною областю в Україні, адже тут немає великих бюджетоутворюючих підприємств.

 Про це під час брифінгу Івано-Франківського регіонального офісу Програми “U-Lead з Європою” розповіла радниця з питань муніципальних фінансів та управління Івано-Франківського РО Оксана Швець.

За її словами, ще до реформування наша область була дотаційною. Ця тенденція збереглася і зараз, адже 55 тергромад отримують базову дотацію. Тільки 3 громади спрямовують в держбюджет реверсні кошти і 4 громади бездотаційні.

"Зараз ситуація така, що 10 частина нашого реверсу покриває базову дотацію, яка надходить в область. Основна робота наших громад має бути направлена на пошук додаткових коштів. Якщо говорити про реверсні громади, то це Ямницька, Івано-Франківська і Поляницька. Бездотаційні: Коломийська, Калуська, Долинська і Бурштинська. Решту громад отримують дотації. Варто зауважити, що в цілому світі громади отримують дотації з бюджету. Це нормально, якщо дотація не перевищує 30%. В нас таких громад, які не перевищують цього порогу є всього 10 і ще одинадцятою можна вважати Букачівську громаду, бо вони тільки на 1,5% перевищують цей показник. Втім, хочу зауважити, що навіть громади, які отримують великі дотації, значно покращили своє становище і скоротили їх розміри у порівнянні з попередніми роками", - каже експертка.

Також радниця регіонального офісу реформ повідомила, що в 2020 році 18 прикарпатських громад змогли перевиконати плани річних доходів.

"Зокрема, перевиконали план Ямницька (137,9 %), Угринівська (134,9), Матеївецька (112,5) громади. Тут відіграли роль податкові канікули черед карантин і планування доходів. Недоотримання доходів було по ПДФО, єдиному податку і платі за землю. Водночас з акцизу пального і податку на нерухомість громади отримали додаткові надходження",  - пояснює Оксана Швець.

Експертка також звернула увагу на те, що прикарпатські громади займають досить високі місця в загальноукраїнських рейтингах. Зокрема наша область на 9 місці в Україні за динамікою доходів з розрахунку на одного мешканця.

"Слід зазначити позитивну динаміку росту власних ресурсів на 1 мешканця – в середньому по області 107,9%, що вище середнього показника по Україні. В окремих громадах, таких як Войнилівська, Олешанська, Загвіздянська, не зважаючи на об’єктивні обставини минулого року, вдалося досягти росту такого показника більше, ніж на 120%", - каже Швець.

Радниця зазначила і про видатки на утримання апарату управління у розрахунку на 1 мешканця громади. Зокрема, середній показник у ТГ України – 1014,4 грн. З 33 тергромад Прикарпаття торік у 9 ТГ (27%) показник видатків на 1 мешканця перевищував середній показник по всіх ТГ. Найменшими ці видатки були у Рожнівської громади, а найбільшими - в Угринівської.