Як почувається Нижньовербізька громада на схрещенні гравітаційних полів Коломиї й Печеніжина

Як почувається Нижньовербізька громада на схрещенні гравітаційних полів Коломиї й Печеніжина
13 Березня 2018

Понад рік функціонує нове територіальне утворення – Нижньовербізька ОТГ. І треба сказати, функціонує доволі успішно, хоч голова Ярослав М’якущак немісцевий і на початках роботи ОТГ до нього ставлення було стриманим. Однак молодий чоловік прийшов до Нижнього Вербіжа вже з досвідом роботи війта Великого Ключева. У цьому селі залишив по собі добрий слід.

Треба зважати, що Нижньовербізька громада має по сусідству двох “важковаговиків”, кожний з сильним гравітаційним полем – Печеніжин і Коломию. І тут нічого не вдієш. Доводиться миритись, що Печеніжинська зона відтягує до себе туристів (Княждвір, Слобода, Рунгури), а Коломия відтягує управлінські, бізнесові, робочі й інтелектуальні кадри та частину дітей – своїми школами й дитсадками. Але попри таку серйозну конкуренцію ОТГ Нижнього Вербіжа розвивається й утверджується як самодостатня територіальна одиниця.

Нагадаємо, що до Нижньовербізької ОТГ входять Мишин, Верхній Вербіж, Великий Ключів й самий Нижній Вербіж. За Перспективним планом мали сюди ще ввійти Ковалівка й Спас. Однак ці два села дотепер вагаються. На вагання мають ще десь рік часу. Якщо не визначаться, то їх приєднають до Нижньовербізької ОТГ директивним розпорядженням Кабміну.

– У Польщі територіальна реформа пройшла простіше, – пояснює Ярослав М’якущак. – Держава сама окреслила межі громад, і ніхто ніяких дебатів на місцях не проводив.

Тепер трохи свіжих, хоч і сухих, фактів.

Бюджет ОТГ Нижнього Вербіжа – в межах 40 мільйонів гривень, 7 мільйонів з яких – надходження з сіл громади. Підприємств, фактично, у громаді нема, окрім “дійної корови” – лісгоспу. Саме за рахунок лісгоспу та сплати ПДФО бюджет найбільше й наповнюється. Плюс інфраструктурна субвенція від держави, яка щороку зменшується, але діє, за словами голови, як стимулюючий пряник. Сплачують справно податки 188 підприємців.

Відомо, що створення об’єднаних територіальних громад потягнуло за собою низку інколи болісних кадрових перемін. У Нижньовербізькій ОТГ після реформування без роботи не залишився ніхто. Наразі не до кінця вирішено питання з утриманням техперсоналу в бюджетних установах, – на цих працівників субвенція не передбачена. Щодо сторожів у школах, то Ярослав М’якущак бачить вихід у встановленні камер відеоспостереження замість сторожів. Так дешевше.

До речі, про школу. Чималий клопіт для бюджету становить величезна школа в Нижньому Вербіжі, точніше – її технічне утримання. З яким далекоглядним розрахунком її так довго споруджували – втямити важко. Частина приміщень пустує, бо триває відтік дітей до коломийських шкіл. Дах потребує реконструкції, фасад потребує утеплення. Паливну систему вдалося частково переробити. Треба збудувати котельні на твердому паливі, бо інакше за кілька років школа стане непридатною для навчального процесу. Хоча сам навчальний процес наразі тут успішно триває й з добрими показниками. А ось іншою школою – школою мистецтв громада може пишатися, хоча й “з’їдає” вона щорічно більше мільйона гривень з місцевої скарбнички. Батьківська плата мало що перекриває. А бажаючих у ній навчатися більше, аніж спроможність усіх прийняти.

Про життєдіяльність сіл, які ввійшли до Нижньовербізької ОТГ, варто писати окремо, бо обсяг цього нарису такої можливості не дає. Опишемо дуже коротко найважливіші етапи.

У Великому Ключеві великий позитив у заасфальтуванні вулиць, у роботі дитсадка; великий негатив – у відсутності нормального будинку культури. У Мишині за кошти з інфраструктурної субвенції створено комунальне підприємство й закуплено трактор з причепом; для школи придбано ігровий майданчик. У клубі активно проводиться дозвілля для літніх людей і для молоді. Верхній Вербіж  – село найбільш освітлене; завершуються роботи зі штучним покриттям майданчика.

Нещодавно сесія Нижньовербізької ОТГ прийняла “зухвале” рішення про створення на базі амбулаторії Центру первинної медико-санітарної допомоги. А це сміливий крок для утвердження самодостатності громади.