.
.

15 лютого – Всесвітній день онкохворої дитини

15 лютого – Всесвітній день онкохворої дитини
15 Лютого 2014

Рак – одна з найнебезпечніших хвороб сьогодення. Найчастіше злоякісні пухлини виявляють у людей, яким понад 50 років. Втім, і чимало дітей потерпають від ракових пухлин. Яка ситуація в Коломиї із захворюваністю на рак – читайте далі.

Коломийські дітлахи, у яких виявили ракові пухлини, мріють про оздоровлення. Утім, не завжди щастить виявити рак на ранніх стадіях захворювання. Серед найпоширеніших онконедуг у дітей – це рак крові, головного мозку, м’яких тканин, сітківки ока, у підлітковому віці – щитовидної залози. Також існує пухлина Вільмса – це швидке розростання ниркової тканини з утворенням щільних мас, які впливають на сусідні органи. Без лікування пухлина може зруйнувати нирку, дає метастази в легені, печінку і в кістки. Пухлина може з’явитися лише до 6 років від народження дитини. На жаль, і такі випадки непоодинокі.

Що стосується дорослого населення, то тут пухлини виявляють значно частіше. Захворювання на рак – «вікова» недуга: в більш ніж 50% всіх випадків він діагностується у людей віком 50 років і старших. При цьому, як показують дослідження, кожні 5 років кількість хворих на рак подвоюється, незалежно від зовнішніх факторів.

Лікар-ординатор Коломийського онкодиспансеру, онкохірург Володимир Гонсіровський каже, що наслідки для пацієнта залежать від різновиду пухлини та від стадії, на якій її виявили.

– Люди звертаються до лікаря лише тоді, коли відчувають біль, – розповідає Володимир Гонсіровський. – А як відомо, якщо біль проявляється у ракових захворюваннях – це вже пізній симптом. Люди практично не обстежуються. Якби вони проходили профілактичний огляд хоча б раз у два роки, пухлини могли б виявляти на ранніх стадіях, внаслідок чого і виліковувати їх.

Онкохірург пояснює таку невтішну статистику не байдужістю коломиян до свого здоров’я, а низьким матеріальним забезпеченням. Адже обстеження вартує близько однієї тисячі гривні + медикаменти та необхідні речі, які приписує лікар (останнє – це індивідуальні потреби, до прикладу, якщо проблеми з очима, то лікар радить купити окуляри і т.д. залежно від захворювання).

Далі пропонує короткий огляд рейтингу найпоширеніших виявлених злоякісних утворень (див. інфографіку).

rak-info.jpg

Найчастіше люди хворіють на рак шкіри. Втім, 95% хворих на цю недугу виліковуються. Цей різновид раку несе найбільшу загрозу для людей старшого віку.

Наступний різновид серед найпоширеніших – це рак грудної залози. Частота захворювання становить близько 60 щорічних виявлених нових випадків на сто тисяч жіночого населення. Це не вкрай багато, каже онкохірург, втім доволі велика кількість. Пухлину виявляють переважно у жінок віком від 45 до 60 років.

Дуже сумна статистика кількості людей, у яких виявлено рак легень. Адже практично немає можливостей діагностувати це захворювання. Виявляють цю недугу переважно у чоловіків. Основна причина – куріння та робота на певних видах виробництва, що пов’язані з вдиханням певних різновидів пилу, до прикладу, працівники шахт. На жаль, дуже рідко можна виявити цю пухлину на першій або другій стадіях. Лише менш ніж 20% пухлин діагностують на ранніх стадіях. «При виявленні вкрай необхідне оперативне лікування. А якщо добавляється похилий вік хворого, то можливості хірургічного втручання значно зменшуються», – додає онкохірург.

Далі мова піде про гінекологічні пухлини – це в сукупності рак шийки матки, рак яєчників, рак тіла матки. Ці пухлини зустрічаються доволі часто. Найчастіше пухлину виявляють у жінок середнього віку. Рідкістю вона є для тих, кому за 45 років. Але діагностика таких пухлини нині перебуває на високому рівні. Крім того, діє чимало програм, які направлені на раннє виявлення хвороби і на профілактику. До слова, 95% пухлин є вірусного походження.

– У деякий країнах діє імунопрофілактика, – продовжує В. Гонсіровський. – Там ретельно вивчають причини захворювань на рак шийки матки, і вже дівчатам з одинадцятирічного віку починають робити щеплення. На жаль, в Україні це недоступно. Адже такі процедури можливі лише в економічно-розвинених країнах.

Ракові захворювання шлунково-кишкового тракту посідають п’яте місце серед найпоширеніших різновидів злоякісних пухлин. Небезпеку для утворення злоякісних пухлин шлунково-кишкового тракту становить нездорова їжа. Тому вже вкотре наголошують лікарі на ретельному виборі продуктів харчування. Нездорова їжа та нераціональне її вживання призводить до найгірших наслідків.

Далі – рак простати. Це хвороба старіючого населення. Переважно її виявляють у людей, вік яких становить 40-50 років. Втім, у більшості випадків рак простати, як і рак шкіри, є виліковним, якщо пацієнт вчасно звернеться до лікаря.

Лікар-ординатор Коломийського онкодиспансеру наголошує, що коломиянам варто проходити обстеження незалежно, чи турбують їх болі в організмі, чи ні. Адже при перших стадіях утворення злоякісних пухлин хвороба не дає про себе знати. Болі з’являються уже на пізніх стадіях, де шанси врятувати людину дуже низькі.

Єдиної і точної поради для запобігання ракових пухлин ніхто дати не може. Втім, найефективніші способи проти їх утворень – це заняття спортом, відмова від куріння, алкогольних напоїв та жирної їжі.
Джерело:  Олена Козаченко, Коломийські ВІСТИc5dd9d8b1d3b80ebddf0f8da24d4a80c-400x0__01.png