Яценюк впевнений, що Тимошенко опиниться на волі. Політологи: це залежить від рейтингів Кличка

 Яценюк впевнений, що Тимошенко опиниться на волі. Політологи: це залежить від рейтингів Кличка
30 Липня 2013

Колишній прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко залишається ключовим політичним гравцем, і можливість її лікування у Німеччині є головною умовою підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Про це заявив в ефірі"Радіо Свобода" лідер фракції "Батьківщина"Арсеній Яценюк.

"Для України ув’язнення Тимошенко - один з найбільших бар’єрів на шляху до підписання Угоди між Україною і Європейським Союзом. Спроби Віктора Януковича протягом двох років ізолювати Тимошенко як політичного лідера не вдалися. Вона є одним з основних учасників політичного процесу", - сказав Яценюк.

Він вважає, що подальше утримання екс-прем`єра у в`язниці ні до чого не приведе. За словами Яценюка, об`єднання партій "Батьківщина" і "Фронт Змін" є гарантією того, що Тимошенко залишиться ключовим гравцем в українській політиці.

"У мене є впевненість, що Тимошенко не просто буде одним з ключових гравців, а що Тимошенко буде на волі. Виникає тільки питання, коли. Це може бути в найкоротші терміни, якщо Янукович прийме політичне рішення і дасть можливість Тимошенко отримати медичну допомогу в Німеччині, і впевнений, що це є одна із основних умов підписання Угоди між Україною і Європейським Союзом і вона повинна бути виконана. Це найкоротший шлях", - зазначив Яценюк.

Водночас він наголосив, що часу у влади залишилося мало, оскільки у вересні Україна повинна продемонструвати волю до підписання угоди з ЄС.

"Щоб продемонструвати таку політичну волю, треба надати можливість через десятки політичних інструментів, щоб Тимошенко отримала медичну допомогу в Німеччині", - резюмував Яценюк.

Довідка

11 жовтня 2011 року Печерський районний суд Києва засудив Тимошенко до 7 років позбавлення волі за перевищення повноважень під час підписання газових контрактів з Росією 2009 року. Вона відбуває покарання в Качанівській виправній колонії в Харкові з кінця грудня 2011 року.

9 травня 2012 року Тимошенко перевели з колонії в Центральну клінічну лікарню №5 (Харків). Тактику і медикаментозне лікування екс-прем'єра визначають німецькі лікарі з клініки "Шаріте" (Берлін).

28 лютого генеральний прокурор України Віктор Пшонка заявив, що Тимошенко поки що не перевозять з Центральної клінічної лікарні Укрзалізниці №5 у Качанівську виправну колонію, щоб не загострювати ситуацію навколо неї.

30 квітня ЄСПЛ визнав незаконність арешту Тимошенко, але не знайшов порушення прав щодо її скарги на застосування катувань. У той же час юристи та політики по-різному інтерпретували, чи встановив суд політичну мотивацію арешту.

Окремо згадаємо: у квітні 2012 року Ангела Меркель заявила про бажання привезти Тимошенко на лікування до Німеччини.

13 травня 2013 року захисник Тимошенко Сергій Власенко повідомив, що Тимошенко не погодиться на лікування за кордоном і вимагатиме юридичної та політичної реабілітації.

19 червня стало відомо, що питання надання медичної допомоги Тимошенко за кордоном розглядається Адміністрацією президента. Про це повідомив Яценюк за підсумками зустрічі президента з лідерами фракцій.

Політологи вважають незначними шанси на звільнення Тимошенко до виборів 2015 року 

Політологи вважають незначними шанси на звільнення Тимошенко до президентських виборів 2015 року. Про це політологи сказали на прес-конференції на тему: "Опозиція: два роки без Тимошенко", передає УНІАН.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов висловив думку, що звільнення Тимошенко залежатиме, зокрема, й від рейтингу лідера партії "УДАР" Віталія Кличка перед президентськими виборами.

"Якщо за нинішніх правил обрання президента у нього (Кличка) будуть реальні шанси на перемогу і якщо на нього буде мало негативу, або він виявиться "тефлоновим" кандидатом, до якого не пристає ніякий негатив, то це створить серйозні проблеми для влади, як його перемогти, і тоді, можливо, вони (представники влади) подумають, що в другому турі краще мати Тимошенко, тому що в неї є негатив — знову згадають газові ціни, всю цю історію з Путіним, Лазаренком", - вважає Карасьов.

Він зазначив, що тоді влада сподіватиметься, що й цього разу, як і в 2010 році, президент України Віктор Янукович у другому турі виборів переможе Тимошенко. Водночас політолог підкреслив, що це - один із можливих варіантів звільнення Тимошенко, але він є малоймовірним.

Професор, науковий директор Школи політичної аналітики при НАУКМАОлексій Гарань підкреслив, що питання звільнення Тимошенко "буде вирішуватися не юристами, воно буде вирішуватися як питання політичної доцільності для Януковича".

Він не виключив, що для підписання Угод про асоціацію з ЄС Янукович може піти на поступки в питанні радше не звільнення Тимошенко, а, можливо, відправлення її на лікування за кордон. Гарань вважає, що саме це може стати компромісом. "Цілком можливо, що Янукович буде тримати цю карту — звільнення Тимошенко - до останнього моменту, до Вільнюського саміту", - зауважив експерт.

Він додав, що ця "карта" може бути розіграна з тим, щоб в ЄС "заплющили очі на інші речі, які відбуваються в Україні, в тому числі проблеми з виборами". Гарань припустив, що Янукович спробує піти на поступки "у питанні Тимошенко для того, щоб забезпечити вертикальну зміну атмосфери у стосунках з ЄС".

Своєю чергою народний депутат від "Батьківщини" Андрій Шевченковважає, що "Янукович зробить все для того, щоб Тимошенко не була кандидатом у президенти на виборах 2015 року".

Він наголосив, що опозиція бачить "реальну можливість цього домогтися (звільнення Тимошенко — ред.), і це є мета для нашої команди". "Якщо Тимошенко не буде балотуватися (у президенти), то, я знаю, що вона зробить все для того, щоб навіть будучи ув’язненою, все одно підтримати того кандидата, хто переможе Януковича в другому турі", - додав депутат.

Newsru.ua    1 Червня

    31 Травня