Україна має чи не найкращу Конституцію в світі, і було б добре, якби всі без винятку нею керувалися

Україна має чи не найкращу Конституцію в світі, і було б добре, якби всі без винятку нею керувалися
4 Липня 2013

28 червня 1996 року назавжди увійшло в новітню історію українського суспільства. Минуло 17 років з того дня, і, на жаль, експерти, історики, політики і пересічні громадяни в один голос заявляють, що святкувати майже немає що. У 2013 році частина громадських організацій України відмовилась святкувати цей день, промови політиків стають дедалі коротшими та менш пафосними, а українці використовують вихідний переважно для того, аби дати лад на городах…

Тижневик «Коломийські ВІСТИ» зробив коротеньке опитування серед політиків, як вони оцінюють свято День Конституції у теперішній час через призму тих подій, що відбуваються в Україні.

Дмитро Шлемко, народний депутат України, голова обласної організації ВО «Батьківщина»

slemb.jpg

Я пам’ятаю 1996 рік – рік народження нашої Конституції, пам’ятаю ейфорію від прийняття Конституції. По суті, з тих пір ми маємо конструкцію держави, бо після прийняття Конституції в нас був шанс піти цивілізованим, демократичним шляхом. Я пам’ятаю, як міжнародні експерти, українські політики в один голос заявляли, що прийнято Конституцію, яка дає шанс українській нації жити за європейськими законами, але за той проміжок часу, що пройшов від прийняття Основного закону, з Конституцією повелися як з повією.

Прийшов Леонід Кучма, почав її ґвалтувати,бо зрозумів, що за допомогою Конституції може вирішити ряд питань, що не вдавалось вирішити без неї; прийшов Віктор Ющенко -почав вносити зміни: у нього на хвилі помаранчевої революції було все, розробили нову Конституцію, але замість того щоб виправити недоліки, які були, почали використовувати Конституцію для боротьби за владу між прем’єром, головою Верховної Ради та президентом, тож практично Конституція, яка, вважалося, забирає владу від однієї людини і дає можливість всім жити демократичним шляхом, стала ще гіршою, ніж була. Віктор Янукович обійшов усіх , він не просто повернув Конституцію 1996 року, він повернув Конституцію для себе. І став царем і Богом Основного закону України.

Якщо говорити про сьогодення, то у нас абсолютна більшість людей не те що не поважає Конституцію, вони розуміють, що нею нехтують, її положень не дотримуються….Весь парадокс сьогодні в тому, що на сторожі Конституції повинен стояти гарант – президент України , однак він сам її не дотримується, бо за його поданням, іменем Конституційного суду і здійснилася цинічна наруга над Основним законом України, адже за цієї влади Конституцію змінює Конституційний суд, а не парламент, як би мало бути.

Сьогодні ми маємо Конституцію, маємо теорію і маємо практику. Теоретично маємо Конституцію України, яка відповідає європейським стандартам, а на практиці нічого немає. Майже по кожній статті можна привести приклади порушень.

Цьогоріч я особисто не святкував День Конституції, і на відміну від минулого року, не брав участь у жодних урочистостях з нагоди цього свята. Напевне, на заваді стали внутрішні відчуття, нерозуміння того, з чим вітати? Вітати з тим, що написано на папері і чого немає на практиці?

Всі мають жити за Конституцією і виконувати основоположні принципи Основного закону України. Як тільки ми це зробимо, ми почнемо поважати Конституцію, відчуємо, що живемо в Україні, де кожен буде захищений. На сьогодні ж Конституція є лише для однієї людини, а має бути для всієї нації.

Василь Гладій, народний депутат України

Для-Голосу-Покуття.jpg

Пригадую той час, коли була прийнята Конституція України, я тоді був студентом юридичного факультету Прикарпатського національного університету, і це для нас, студентів, було велике піднесення. Ми якраз вивчали конституційне право, конституційний процес в Україні, які тоді відбувалися щодо створення Конституції . Ми, як юристи, сприйняли прийняття Конституції як значущу подію в житті країни та велике досягнення того часу. Адже держава не може існувати без Конституції, і правова система не може існувати без Конституції , бо це є головний закон, всі інші підзакони і підзаконні акти мають базуватися на Конституції.

На жаль, за той час, коли було прийнято Конституцію, ми ще не досягли, щоб ті норми, які передбачено нею, стали реальними в житті громадян. Конституція України одна з найкращих у світі, це правда. Виписані там прекрасні норми, права українців, які сьогодні не дотримуються та порушуються владним режимом. Ми бачимо, як без референдуму, без прийняття рішень про внесення змін до Конституції, маніпулюючи правовою системою та Конституційним судом, змінюють положення Конституції. Яскравий приклад маємо у 2010 році, коли Янукович став президентом і одним рішенням Конституційного суду змінив парламентсько-президентську республіку на президентсько-парламентську. Таким чином змінивши систему влади.

Попри всі негаразди для мене День Конституції це дійсно свято, як на мене, його потрібно святкувати. Якщо говорити про внесення змін до Конституції, то треба робити це дуже обережно, адже Конституція для громадян України - це як Біблія для віруючих. Це найважливіший документ, якщо його змінювати, то не під конкретну особу чи випадок у державі, а тоді, коли суспільство досягнуло певного рівня розвитку і потребує конкретних змін.

Як юрист і парламентарій я все ж вважаю, що День Конституції - це свято для українців, але нам потрібно не просто святкувати цей день, а жити за принципами законності, передбаченими в українській Конституції. Тоді в нас буде менше проблем у повсякденному житті.

Юрій Романюк, депутат Івано-Франківської обласної ради, голова фракції ВО «Батьківщина» в обласній раді

541207_431226736965239_1881872692_n.jpg

Конституція в українській політиці ніколи не відігравала роль Основного закону держави! Конституція, як і її похідне породження - Конституційний суд, в українських реаліях завжди перетворювалися лише на знаряддя конституційного та антиконституційного захоплення тих чи інших повноважень! Конституція ніколи не відігравала роль захисту прав і свобод людини, свободи слова або права вільного пересування громадян територією країни, права на мирні зібрання.
Жоден президент України, як гарант Конституції, від часу прийняття Конституції, 28 червня 1996 року, ніколи її не дотримувався! Кучма маніпулював і порушував Конституцію та конституційними правами громадян усі свої дві каденції. Рішення ПРоституційного суду, що "1+1=1", - ганебне тавро і вирок всій Продажній конституційній феміді! Вибори 2004 року, як лакмусовий папірець тотального цинічного демонстративного нехтування всіма нормами Конституції та права народу на вільне волевиявлення під час обрання президента, перетворилися на вакханалію антиконституційного вибору президента зграєю злочинців, під проводом гаранта Конституції! Справа Гонгадзе - це вирок гарантові Конституції і тавро на його чолі - пожиттєво!
Новообраний гарант Конституції - Ющенко знущався над Конституцією не менше свого "пАпЄрЄднІка"! З першого ж призначення голів облдержадміністрацій у стінах ВРУ Ющенко порушив Основний закон держави - Конституцію! Без попереднього призначення прем"єр-міністра України, без погодження з главою уряду Ющенко, всупереч нормам Конституції, одноосібно призначив усіх голів ОДА!!! Вся подальша його каденція ознаменувалася тотальним і порочним безкінечним антиконституційним процесом знущання над Конституцією!
Янукович узагалі в перші два місяці свого Правління перевернув навиворіт всю Конституцію, за безпосередньої участі майже всіх "членів" ручного ПРоституційного суду, попередньо Примусивши неугодних суддів самостійно подати у добровільну відставку, в обмін на гарантії недоторканності та фінансової безбідності (з державного бюджету)!
Скасувавши у неПРиродний антиконституційний спосіб Конституцію, по суті здійснивши державний (антиконституційний) переворот, Янукович повернув у дію норми "старої" Конституції, з безмежними своїми повноваженнями і правами.
У кожному з цих антиконституційних злодіяннях жоден з президентів не вчинив цю наругу над Конституцією в інтересах ЛЮДИНИ!!! Всі ці порушення та антиконституційні дії були спрямовані лише на здобуття додаткових повноважень президентом, главою уряду або парламенту!!!
Про людей тут не йшлося!
І навіть зараз намагання Януковича і його кліки протягнути проведення конституційного референдуму (щодо зміни форми обрання президента від всенародного до парламентом), спрямоване лише на увіковічнення себе, коханого, на безстрокове царювання, під будь-яким антиконституційним приводом і способом!
Підсумовуючи сумну хронологію тотального хронічного плюндрування та гвалтування Конституції України її високоповажними гарантами, залишається лише дивуватися ілюзіям і наївності пересічних громадян, які щиро визнають 28 червня державним святом!
Як на мене, це щорічна панахида за Конституцією та конституційними правами громадян!

Василь Скрипничук, голова Івано-Франківської обласної ради

79e53c692d25a475c6972889ef776b33.jpg

Питання здійснення, реалізації, дотримання, виконання, використання та застосування Конституції є надзвичайно важливим у плані орієнтації нашої держави на європейські цінності та європейську інтеграцію. Ми є нацією з великою і складною історією та глибокими правовими і конституційними традиціями. Разом з тим, в сучасних реаліях України характерна криза конституціоналізму. Наслідком цього є криза у самому суспільстві. Причина ж полягає у істотних розходженнях між фактичною та юридичною конституцією, конституційною правосвідомістю та офіційною політико-правовою доктриною. Я не думаю, що в республіці можна знайти що-небудь більш негідне, ніж коли закон приймають і потім не виконують, і тим більше, коли закону не дотримується сам його законодавець.

Основне призначення конституції – закріплення й гарантування фундаментальних прав людини та громадянина, упорядкування й організація державної влади, утвердження загальнолюдських цінностей, на яких ґрунтується будь-яке суспільство.

Ми прагнемо, щоб задекларовані права стали реальністю, щоб люди почувалися захищеними і впевнено дивилися в майбутнє. Коли кожен громадянин відчує, що його життя, здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека дійсно визнані найвищою цінністю, тоді ми зможемо з гордістю заявити, що Україна стала незалежною державою.

Любомир Глушков, депутат Коломийської міської ради, голова фракції «За зміни у Коломиї» в міській раді

глушков(2).JPG

Звичайно, як кожен свідомий українець, я відзначав День Конституції України. Вважаю, що саме Конституція відіграє найважливішу роль у державотворчому процесі, це той закон, яким ми всі повинні керуватися в щоденному житті. Якщо би всі виконували закони, то в нашій державі було б зовсім інше життя, ніж сьогодні. Конституція може бути хороша, може бути трохи гірша, але першу проблему я бачу в тому, що не виконуються самі норми Конституції, закладені в ній.

Звичайно, що будь-яка конституція потребує доопрацювання та внесення певних змін. Проте якщо брати США, ми бачимо, як у них протягом багатьох років існує Конституція і тільки іноді вносять якісь поправки,що дуже буває рідко і тільки з важливих питань. На жаль, в Україні бачимо, що Конституцію намагаються переробити, змінити дуже часто під кожного політика, під кожну ситуацію. Це неприпустимо, треба робити все можливе, щоб таких частих змін не відбувалося.

Щодо святкування, то, звичайно, я був у Народному домі на урочистостях, присвячених Дню Конституції. В принципі вважаю, що кожен українець повинен брати участь у такому святі, тому що багато років ми йшли до того, щоб у нас була своя держава, своя Конституція, і маючи це все, ми повинні з великою повагою до цього ставитися. Та оскільки влада намагається в неконституційний спосіб внести зміни до Конституції, оскільки бачимо, як працює Конституційна асамблея, в якій опозиційні сили відмовилися брати участь, то вважаю, що це маріонетковий орган, який працює на замовлення адміністрації президента. На мою думку, як і на думку багатьох опозиційних лідерів, на сьогоднішній день зміни, які плануються внести до Конституції, механізм цих змін внесення однозначно полягає в одному – спробі влади зробити все можливе, щоб забезпечити подальше існування при владі. Тобто ми бачимо намагання змінити Конституцію під певних посадових осіб. Я думаю, що мова буде йти навіть про те, щоб обирати президента в парламенті, не виключаю і того, що вони можуть скасувати вибори президента в два тури і залишити тільки один тур. Не виключаю також, що вони будуть проштовхувати реалізацію дії закону про референдум, записати це в Конституцію, прийняти Конституцію на референдумі, обходячи ВР. Венеціанська комісія вщент розгромила оці їхні ідеї, і я сподіваюся, що якщо кожен українець з повагою буде ставитися до Конституції і робитиме все, щоб не дозволити посадовцям, незалежно від того, хто сьогодні при владі, порушувати цю Конституцію, порушувати її норми, то і в державі буде інше життя.

Роман Бортейчук, депутат Коломийської міської ради

БортейчукР DSC_0142.JPG

Цей день відзначав особисто, його неодмінно потрібно відзначати, тому що в свідомості наших громадян потрібно сформувати думку, що це є найвеличніше свято нарівні з Днем Незалежності, іншими державними святами.

Звичайно, проблеми, які існують у суспільстві, якоюсь мірою знівелювали значимість дня прийняття Конституції, проте треба розуміти, що демократичне суспільство починається з законів та їхнього виконання, а отже Основний закон – це перш за все можливість поступово, крок за кроком будувати європейську країну. І починається це будівництво з кожного зокрема і всіх нас разом. Ми повинні відстоювати права та свободи, прописані в Конституції, адже мовчання та тиха згода українців дають можливість маніпулювати Основним законом!

Його треба дотримуватися і берегти. Необхідно виплекати у свідомості громадян поняття, що це найкраще і найсвятіше свято, його не можна плюндрувати, знущатися, змінювати без згоди народного волевиявлення. Конституція має бути стабільною, постійною і недоторканною, а головне - має урівнювати всіх без винятку громадян, вона покликана перш за все, аби громадяни України були рівні перед законом попри матеріальні статки чи становище в суспільстві.

Сергій Федчук, депутат Коломийської міської ради, голова фракції ВО «Батьківщина» в міській раді

федчук.JPG

День Конституції України святкую щороку. Проте вважаю, що наш Основний закон нині влада ганьбить своїми рішеннями, а Президент України використовує його, як йому заманеться. Тобто наразі склалася така ситуація, що Конституція України не є для народу, а існує для інтересів влади.

Тому Конституцію потрібно оберігати навіть від намірів змінювати її текст без згоди на те українського народу. Адже це той документ, який забезпечує конституційні права та обов’язки кожного громадянина нашої держави, і кожен з нас має почувати себе перш за все захищеною законом людиною.

Від редакції: Залишається тільки сподіватись, що всі задекларовані Конституцією права та свободи поступово будуть нормою життя громадян України.

Демократичний розвиток ніколи не був легким, але для того щоб країна рухалась уперед, а не скочувалась у прірву, потрібно не лише бажання українців, але й праця керівництва країни.

Напевне треба набратися терпіння та віри у те, що наступні покоління українців будуть жити у зовсім іншій країні, яку з гордістю можна буде назвати конституційно розвиненою та правовою європейською державою.

Джерело:  Олександра Щербакова