НА КОЛОМИЙЩИНІ ЦЕРКВУ МОЖУТЬ ЗАНЕСТИ ДО СВІТОВОЇ СПАДЩИНИ ЮНЕСКО (Відео)

НА КОЛОМИЙЩИНІ ЦЕРКВУ МОЖУТЬ ЗАНЕСТИ ДО СВІТОВОЇ СПАДЩИНИ ЮНЕСКО (Відео)
20 Квітня 2013

Світова спільнота сьогодні відзначає день памятників та історичних місць. Його девізом став заклик "Збережемо нашу історичну батьківщину".

На Івано-Франківщині під охороною держави перебувають 587 пам’яток сакральної архітектури, в тому числі 446 церков. За даними обласного управління охорони культурної спадщини, негайного проведення ремонтно-реставраційних робіт вимагають 129 дерев’яних споруд. В їх числі і п’ятибанна церква Різдва Пресвятої Богородиці у Нижньому Вербіжі на Коломийщині.

Святиня XVII століття збудована, за переказами, побратимом гуцульського героя Олекси Довбуша Григорієм Семенюком. Підвалини її заклали ще за панування польської шляхти, перебула вона австро-угорське володіння, вистояла у часи радянського невігластва.

Тепер, сподіваються культурні діячі і християни, церкву відремонтують і сприятиме цьому той факт, що вона претендує на місце у списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Серед претендентів - ще 7 культових споруд з усієї України.

Фахівців зацікавили форми храму, типові для гуцульської архітектури. Він хрестоподібний, п’ятибанний та триярусний. До того ж, уся робота виконана без жодного цвяха. Усе псує бездарна реконструкція храму у 90-х, коли більшу його частину обшили бляхою. Дерево залишилося хіба у нижньому ярусі та всередині церкви. Решта гниє і пріє під чеканкою. Повернути храмові первісний вигляд непросто, але можливо. Правда, і недешево.

“Всередині є мальований іконостас, - розповідає отець Василь Вепрук, настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці. - Ми його не рухали, тому що він дуже гарно зберігся. А так, то в церкві є нові помальовані образи”.

Марія Карпенюк, сільський голова, радіє, що коли церква і Нижній Вербіж з’являться на світовій карті, до села частіше приїжджатимуть туристи.


Джерело:  Обласне телебачення ГАЛИЧИНА