НА ПРИКАРПАТТІ ПОЛЬОВІ РОБОТИ МОЖУТЬ РОЗПОЧАТИСЯ НЕ РАНІШЕ КІНЦЯ КВІТНЯ

НА ПРИКАРПАТТІ ПОЛЬОВІ РОБОТИ МОЖУТЬ РОЗПОЧАТИСЯ НЕ РАНІШЕ КІНЦЯ КВІТНЯ
8 Квітня 2013

Початок весняних польових робіт затримається як мінімум до кінця першої декади — середини квітня. Такий висновок агрометеорологів ррунтується на прогнозах синоптиків, згідно з якими принаймні до 8 квітня триватимуть коливання температури від -6о до +3о — уночі та від 0 до +8о — вдень, а також опади у вигляді снігу й дощу.

Тобто активного розвитку весняних процесів, зокрема досягнення ррунтом на глибині 10—12 см того стану, за якого можна розпочинати роботи в полі та городі, найближчим часом очікувати не слід.

Словом, маємо в цьому разі доволі рідкісну кліматичну аномалію. Адже зазвичай рілля на Прикарпатті стає готовою до обробітку наприкінці березня — на початку квітня. Взагалі початок метеорологічної весни (перехід середньодобової температури повітря через 0°) на більшій частині території нашого краю згідно із середніми даними, виведеними в результаті багаторічних спостережень, можна спостерігати ще в третій декаді лютого. За період з 1986 року найбільш ранньою датою такого перевалу було 10—11 січня 1989—1990 рр. А найпізніший перехід припав на 2-3 квітня 1996-го.

Нинішнього ж року на кінець березня стійкого переходу середньодобової температури повітря до плюсових значень не зафіксовано. Погодні умови мають цілковито зимовий характер. Висота снігового покриву на території області коливається від 11 до 47 см. До речі, у 1997-му та 1999-му роках в області місцями сніг залягав на 1—18 см ще й у другій декаді квітня. Наразі й промерзання ррунту незначне — 2—4 см. Мінімальна температура на глибині залягання вузла кущіння (3 см) становить -1о, пише Галичина.

Озимі культури та багаторічні трави перебувають у стані зимового спокою. істотні морози, що спостерігались у другій—третій декаді березня, завдяки сніговій ковдрі не завдали рослинам жодних пошкоджень. Так само перехід середньодобової температури повітря через +5°, а з ним і відновлення вегетації озимих культур та набухання бруньок на плодових деревах, а отже, й початок польових робіт характерні для прикарпатської зони наприкінці березня. Але найбільш ранньою датою перетину цього температурного піку був період від 20 до 23 лютого 1990 р., а найпізнішою — 24—25 квітня 1997-го. Як же буде цього року, остаточно спрогнозувати важко.

Джерело:  galychyna.if.ua