Українські виші, як і раніше, пролітають повз світові рейтинги

Українські виші, як і раніше, пролітають повз світові рейтинги
8 Травня 2013

До Топ-200 кращих університетів світу за спеціалізаціями QS World University Rankings місця для України, як і завжди, не знайшлося.

Про це свідчать результати дослідження QSWorld University Rankings ® by Subject, які є у розпорядженні “Коментарів”.

Рейтинг включає в себе список 200 кращих університетів за 30 різними спеціальностями: математика, економіка, інженерна справа, фізика, право та багато інших. Однак жоден український університет до цього переліку пробитися не зміг.

З моменту першої публікації в 2010 році найбільш популярною за відвідуваністю серед відвідувачів сайту є таблиця кращих університетів світу за спеціальністю “Комп´ютерні технології”. За останні 6 місяців ця сторінка набрала більш ніж 600,000 переглядів, що в три рази перевищує число переглядів будь-яких інших таблиць рейтингу. Друге місце за популярністю займає спеціальність “Інженерна справа - машинобудування”, третє місце ”Медицина”.

При складанні рейтингу оцінювалися 2858 університетів, з них у фінальні списки увійшло 678 вишів. Перший рядок у рейтингу за спеціальністю “Комп´ютерні технології” посів Массачусетський технологічний інститут, лідируючий вже третій рік поспіль. Друге місце дісталося Стенфордському Університету. Завершує трійку лідерів Оксфордський університет (University of Oxford).

Топ-10 університетів за спеціальністю “Kомп’ютерні технології”

Позиция

Название университета

Страна

1

Массачусетский технологиический институт (MIT)

США

2

Стэнфордский университет (Stanford University)

США

3

Оксфордский университет (University of Oxford)

Великобритания

4

Университет Карнеги Меллон (Carnegie Mellon University)

США

5

Кембриджский университет (University of Cambridge)

Великобритания

6

Гарвардский университет (Harvard University)

США

7

Калифорнийский университет в Беркли (University of California, Berkeley (UCB))

США

8

Национальный университет Сингапура (National University of Singapore (NUS))

Сингапур

9

Федеральный швейцарский технологический институт (ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology))

Швейцария

10

Университет Гонконга (University of Hong Kong (HKU))

Гонконг

Що стосується “командного” заліку, то найкраще справи йдуть у американських вишів – США посіли перше місце за кількістю університетів, що входять до двохсотки найкращих. Також у трійці лідерів опинилися Великобританія і Австралія. Четверте місце дісталося Німеччині, замикає ж топ-5 Китай.

Топ-10 країн за кількістю університетів, що входять до топ-200

Страна

Число университетов в топ 200

США

40

Великобритания

18

Австралия

16

Германия

13

Китай

8

Канада

8

Япония

8

Нидерланды

7

Индия

6

Тайвань

6

 

Як відзначають автори дослідження, всього 13 українських університетів отримали щонайменше одну згадку в щонайменше одній предметній області, при цьому тільки два виші відповідали мінімальним вимогам для включення до рейтингу: Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” . І ні одних з них не потрапив до топ-200 за жодною спеціальністю.

В українських вчених, як і у науковців в інших країнах пострадянського простору, як і раніше, невисокий рівень цитованості. Ймовірно почасти - і це моя суб´єктивна думка - це відбувається тому, що вчені публікуються в основному російською або українською мовами, а також не завжди коректно оформляють свої публікації у міжнародних виданнях, забуваючи вказувати повну назву університету і роблячи неможливим коректну аттрібуцію цитат у Скопус” , - коментує Зоя Зайцева, регіональний директор QS.

Оцінка вишів за фахом спирається на чотири індикатори: думка академічної спільноти, думка роботодавців, індекс цитування на статтю (на відміну від цитування на викладача як у глобальному рейтингу) та індекс Хірша, який оцінює внесок вченого в науку.

Нагадаємо, що минулого року до рейтингу кращих вишів світу QS World University Rankings потрапили три українських виші: КНУ ім. Шевченка, КПІ і Донецький національний університет. Втім, до топ-200 їм також було дуже далеко: останні два змогли потрапити лише до групи 601 +, тоді як КНУ ім. Шевченка, що вперше подав заявку, відразу ж потрапив до групи 501-550, про що керівництво вишу не забуло повідомити на лайт-боксах.

Як повідомляли “Коментарі”, погані показники в міжнародних рейтингах - звичне явище для вітчизняних вищих навчальних закладів. Так, минулого року Україна дещо поліпшила показники, але так і не потрапила до топ-500 в рейтингу університетів світу за їх присутності в мережі інтернет згідно з версією Cybermetrics Lab, що не здолала топ-500 вишів у авторитетному Академічному рейтингу Інституту вищої освіти Шанхайського університету Цзяо Тун. А в нинішньому році українці вже не потрапили до сотні вишів з найкращою репутацією Times Higher Education World Reputation Rankings.

Джерело:  Коломия Веб портал


    19 Вересня

    18 Вересня